Podmiot przetwarzający – jak mieć nad nim kontrolę?
To, że na różnych poziomach współpracujesz z innymi firmami jest oczywiste. Jak przy rosnącej skali współpracy, mieć nadal nad tym kontrolę? Jak zarządzać podmiotami przetwarzającymi?
Często się zdarza, że z jedną firmą możesz współpracować przy różnych czynnościach i z kilkoma systemami IT. Nietrudno wyobrazić sobie, co się dzieje, kiedy tych firm jest dużo… Gdy w jednym miejscu widzisz wszystkie te relacje, łatwiej nad nimi zapanować. To jedna z zalet Systemu iGDPR – relacje są widoczne i możesz kontrolować współpracę. Bez trudu zobaczysz jakich czynności przetwarzania dotyczy współpraca, czy też jakie systemy przetwarzają jakie kategorie danych. Co więcej, System przypomni Ci o niezbędnych umowach powierzenia i pomoże uporać się z upoważnieniami. Dzięki temu panujesz nad zadaniami, które wynikają z relacji z podmiotami przetwarzającymi.
Zarządzanie współpracą z podmiotami trzecimi
W module Operacje, dzięki jego funkcjonalnościom zarejestrujesz podmioty trzecie, pełniące różne role w procesie przetwarzania. Oznaczysz podmioty przetwarzające, instytucje, którym dane są udostępniane oraz współadministratorów itd. W Rejestrze podmiotów współpracujących zapiszesz i znajdziesz nie tylko informacje rejestrowe danego podmiotu, ale także dowiesz się, w jakiej roli współpracuje on z administratorem. W tym module zgromadzisz również informacje o umowach powierzenia. Dokument umowy powierzenia utworzysz na podstawie domyślnego szablonu, który odnajdziesz w Systemie iGDPR. Możesz także modyfikować szablon według własnych preferencji. Niezależnie od rejestru, dla potrzeb archiwizacji, możesz również dołączyć skan podpisanej już umowy powierzenia. Co ważne, jeśli dana umowa powierzenia nie będzie zarejestrowana, a z Rejestru czynności będzie wynikało, że powinna taka istnieć, powiadomi Cię o tym alert wyświetlany na Pulpicie.
Szacowany czas czytania: 2 minuty